316L Paslanmaz Çelik

316L Paslanmaz Çelik Kullanım Alanları

Baca ve havalandırma sistemlerinde, makine ve imalat sanayiinde çeşitli uygulamalar, asansörler, bina ve dış cephe kaplamaları , mimari uygulamalar, gıda işleme ekipmanları, mutfak gereçleri, kimya tesisleri ve ekipmanları, bilgisayar klavye yayları, mutfak evyelerinin imalatında kullanılır.

Özellikleri

  • Mükemmel korozyon dayanımına sahiptirler.
  • Kaynak edilebilme kabiliyetleri  mükemmeldir.
  • Sünek olduklarından kolay şekil endirilebilirler.
  • Hijyeniktirler, temizliği ve bakımı kolaydır.
  • Yüksek sıcaklıklarda iyi mekanik özelliklere sahiptirler.
  • Düşük sıcaklıklarda mekanik özellikleri mükemmeldir.
  • Manyetik değildirler.
  • Dayanımları sadece pekleşme ile arttırılabilir.

Doğru malzeme seçimi ve kullanımı bir imalatsürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında gelir. Yanlış malzeme kullanımı, imalat sürecini olumsuz etkileyebileceği gibi; maliyetlerin artmasına, nihai ürün kullanım ömrünün azalmasına ve kullanım giderlerinde artışa neden olabilir. Doğru malzeme seçiminde nihai ürünün kullanım şartlarının çok iyi tanımlanması,  malzemenin imalat özelliklerinin iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Paslanmaz çelikler çok değişik kalitelerde üretilen malzemelerdir. Bu nedenle malzeme seçiminde sadece mekanik ve kimyasal değerler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun yanında malzemenin boyutları ve yüzey özellikleri gibi unsurlar da dikkate alınmalıdır. Temin fiyatı ucuz olduğu için tercih edilen bir malzeme ileri ki kullanımda ciddi boyutta olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Paslanmaz Çelik

Örneğin; 316L kalite paslanmaz çelik kullanılması gereken bir yerde tasarrufa yönelerek 304 kalite paslanmaz çelik kullanımı, maliyet açısından bir avantaj sağlıyor gibi görünse de; ürünün  kullanım  ömrüne olumsuz etki yapması yanında, kullanım şartlarına bağlı olarak, kullanıcılar üzerinde yaralanma ve ölümlere neden olabilecek kazalara da yol açabilir. Bu bölümde piyasada en çok kulanılan paslanmaz çelik türlerinin bazılarına ait bilgiler verilmektedir. Bacalardan atılan gazların yapılarına karşı koyabilecek en uygun çelik türü 316L paslanmaz çeliktir.
 

Yükleniyor
Yükleniyor...
X

Site içi arama